Veri Kurtarmak İçin Yapabileceğiniz Basit İşlemler

Veri Kurtarmak İçin Yapabileceğiniz Basit İşlemler

Silinmiş oldukları koşullara bakılmaksızın dosyalarınızı kurtarmanın birkaç olası yolu vardır. Silinen dosyaları geri dönüşüm kutusundan geri yükleyebilir, yedeklemeler yapabilir veya dosyalar herhangi bir yedekleme olmadan kalıcı olarak kaldırılmış olsa bile çalışan dosya kurtarma yazılımı ile geri yükleyebilirsiniz.

Windows 10’da Silinen Dosyaları Kurtarmak İçin Hızlı Adımlar

Geri dönüşüm kutusu ile PC’de silinen dosya nasıl kurtarılır?

  • 1. Masaüstündeki simgeye sağ tıklayın.
  • 2. Açılır menüden Aç’ı seçin.
  • 4. İhtiyacınız olan dosyaları sağ tıklayın.
  • 5. Seçili dosyaları kurtarmak için geri yükle’yi seçin. Dosyaları geri yüklemek için Geri Dönüşüm Kutusu’ndan da sürükleyebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusundan Silinen Dosyaları Kurtarma

Bilgisayarınızdaki dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıyarak sildiyseniz ve Geri Dönüşüm Kutusu’nun Boşalt düğmesine basmadıysanız, son silinen dosyaları kurtarmak kolay olabilir.

Adım 1.  Geri Dönüşüm Kutusu’nu açın.  İstediğiniz dosyaları bulup sağ tıklayın ve “Geri Yükle”yi seçin .

Adım 2. Bu, silinen dosyaları orijinal konumlarına geri getirir. Geri yüklemeden sonra, dosyaları istediğiniz gibi diğer sürücülere kopyalayabilirsiniz.

Silinen Dosyaları Silinen Dosya Kurtarma Yazılımı ile Geri Alma

Kaldırılan dosyalar geri dönüşüm kutusunda değilse, ancak daha önce kaydedilmiş bir sürümü değil, silinen dosyaları almak istiyorsanız, üçüncü taraf veri kurtarma yazılımını deneyebilirsiniz. Silinen verileri kurtarma, biçim kurtarma, virüs saldırısından sonra veri kurtarma, sistem çökmesi ve daha fazlası gibi tüm karmaşık veri kaybı durumlarıyla başa çıkmak için tasarlanmıştır. Çok sayıda kullanıcıya bilgisayarlarından, harici sabit disklerden, bellek kartlarından, USB sürücülerden silinen dosyaları alma konusunda silinen dosyaları kurtarma yazılımları yardımcı olmaktadır.

Günümüzde kullanılan silinen dosyaları kurtarma yazılımları genel anlamda, fiziksel bir sabit sürücünün her bir depolama birimini detaylı bir şekilde taramak için gelişmiş algoritma teknolojisini kullanır. Bir kullanıcının silinen öğelerini araması ve bulması için genel süreç aşağıdaki gibidir.

Adım 1. Yerel bir sabit disk mi yoksa dosyaların silindiği çıkarılabilir bir depolama aygıtı mı? Tam dosya konumunu seçin ve ardından devam etmek için “Tara” düğmesini tıklayın.

Adım 2.  Taramanın tamamlanmasını bekleyin. İşlemden sonra bulunan dosyaları ön izleyerek neye ihtiyacınız olduğunu seçebilirsiniz. Burada herhangi bir sınırlama yoktur.

Adım 3.  Şimdi, geri yüklenen dosyaları orijinal yerine başka bir konuma kaydetmek için “Kurtar” düğmesine tıklayın. Ardından, kurtarma işlemini tamamlamak için “Tamam” ı tıklayın.

Dikkat: Kurtarılan verileri, verilerinizi kaybettiğiniz bölüme veya sürücüye geri kaydetmeyin! Kurtarma işleminden sonra bu konuma transfer edebilirsiniz, ancak doğrudan aynı sürücüye kurtarma dosyası üzerine yazma riski taşır. 

Silinen Dosyaları Önceki Sürümden Geri Yükleme

Sildiğiniz dosya geri dönüşüm kutusunda değilse veya geri dönüşüm kutusunu boşalttıysanız ve silinen dosyaları almak için üçüncü taraf yazılımı kullanmak istemiyorsanız, silinen veya kaybolan dosyanın eski bir sürümünü şu yöntemle kurtarmayı deneyebilirsiniz: Windows’da bulunan ücretsiz yedekleme ve geri yükleme özelliğini kullanarak. Yapmak için aşağıdaki basamakları kullanın:

Windows 7’de:

Adım 1 . “Başlat” düğmesi> “Bilgisayar” ı tıklayın, dosyayı veya klasörü içeren klasörde gezinin.

Adım 2. Klasörü sağ tıklayın, ardından ” Önceki sürümleri geri yükle ” yi tıklayın.

Adım 3. Silinen dosyaların veya klasörlerin farklı zaman ve tarihlere sahip mevcut önceki sürümlerinin bir listesini görürsünüz. İstediğiniz sürümü seçin ve silinen dosyaları almak için ” Geri Yükle” yi tıklayın .

Windows 10 / 8.1 / 8’de:

Adım 1. Silinen dosyayı içeren klasörü açın ve ” Geçmiş ” düğmesini tıklayın.

Adım 2. Dosya Geçmişi, bu klasörün en son yedeklemesinde bulunan tüm dosyaları görüntüler.

Adım 3. Geri almak istediğiniz dosyayı bulmak ve seçmek için ” Önceki ” düğmesini tıklayın, ardından geri almak için ” Geri Yükle ” düğmesini tıklayın.

Silinen Dosyalar Nereye Gidiyor?

Yanlışlıkla silme nedeniyle PC’nizin sabit sürücüsünde, bellek kartlarında veya USB aygıtlarında ilgili verileri yanlışlıkla kaybettiğinizde sorun yaşadınız mı? Microsoft kullanıcıları günlük kullanımda resimleri, videoları, belgeleri ve diğer sık ​​kullanılan dosyaları nasıl siler ve kaldırılan dosyalar nereye gider?

  • Bir dosyayı veya klasörü silmek için, sağ tıklayın ve açılır menüden Sil’i seçin.
  • Acele etmek için Sil tuşuna basmanız yeterlidir. Veya dosyaları doğrudan Geri Dönüşüm Kutusu’na sürükleyip bırakın.

Bu şekilde silinen öğeler, ikinci bir kurtarma şansı ile geri dönüşüm kutusuna gitmelidir . Ayrıca, dosyaları sildiğiniz iki durum daha vardır. 

  • Bir dosyayı  veya bir grup dosyayı kalıcı olarak silmek için shift + delete tuşlarını kullanın.
  • Geri Dönüşüm Kutusu için çok büyük dosyalar da tamamen silinir.

Bu iki durumda, silinen dosyalar  Geri Dönüşüm Kutusu’nu atlar ve sonsuza kadar kaybolur. Sonra kayıp dosyaları geri dönüşüm kutusundan geri yükleyemezsiniz.

Silinen Dosyaları Kurtarabilir Miyim?

Silinen dosyaları kurtarmak mümkün müdür? Veri kaybı olduğunda, öncelikle bilgisayarınızı veya diğer harici bellek depolama aygıtlarını kullanmayı bırakmayı unutmayın.

Neden? Bir dosyayı sağ tıklayıp Sil tuşuna bastığınızda, sistem, dosya dizinini kaldırarak verileri gizler ve alanı kullanım için ücretsiz olarak işaretler. Şu anda, dosya dizinini yeniden oluşturarak dosyayı hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz. Bu alandaki veriler, bu alan yeni verilerle doluncaya kadar kaldırılmaz. Yeni verilerin önceden silinen dosyaların üzerine yazması muhtemeldir, bu nedenle başarılı veri kurtarma olasılığı etkilenir. Sınırlı boş alana sahip bir sabit sürücünüz, hafıza kartınız veya USB sürücünüz varsa çok daha risklidir.

Bu nedenle, bir cihazdan yanlışlıkla veri sildiğinizde, cihazı önerilen şekilde kullanmayı bırakın ve en kısa sürede veri kurtarma işlemini başlatın. Windows 10 / 8.1 / 8 / 7’de silinen dosyaları kurtarmanın 3 olası yolunu anlattık. Bunlar haricinde hala probleminiz devam ediyor ve kaybettiğiniz datalarınız size acilen lazımsa Mina Bilgisayar firmamıza gelerek profesyonel desteklerimizden yararlanabilirsiniz.

Leave A Comment