Monitör

Monitör olarak da adlandırılan ekran, bilgisayarın çalışma sonuçlarını görmemizi sağlar. Üzerinde çalıştığınız bilgisayarlar için bir ekran kesinlikle gereklidir. Ekranlar eskiden tıknaz, büyük modellerdi. Şimdi ise daha az derin olan düz ekranlar yaygınlaşmaya başladı. Bir müşteri elektronik ya da bilgisayar parçaları satan mağazaya girdiğinde satıcıya öncelikle monitörü ne amaçla kullanacağını söylemelidir. Çünkü doğru monitörü kullanmak, neredeyse çok çeşitli cihazlarla çalışan bir eldiven gibidir. Bu nedenle ilk önce uygulama alanını mümkün olduğunca hassas bir şekilde daraltmak en iyisidir. Dizüstü bilgisayar ekranından daha fazla çalışma alanı sunan büyük bir ekran mı olmalı? Bütün gece oyun oynamak için mi monitör almak istiyorsunuz? Yaratıcı grafik çalışmaları için kesinlikle gerçeğe yakın bir monitöre mi ihtiyacınız var? Kullanım alanınızı bilirseniz hem monitörün en uygun ve ekonomik olanını tercih etmiş olursunuz hem de daha sonrasında oluşabilecek arızalar yaşamazsınız.

Monitör Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İstediğiniz monitörü Mina Bilgisayar’da bulabilmeniz mümkündür. Çeşitler oldukça fazla olsa da monitör pazarına göz atmaya başlamadan önce, uygulama alanını ve gerekli özellikleri düşünmelisiniz. Aşağıda sizler için monitörlerin pek çok özelliğinden bahsettik. Detaylı incelemeler yaparak size uygun olan ürünü tercih edebilirsiniz.

Uygulama Alanı

Monitörü öncelikle ne için kullanmak istiyorsunuz? Oyun mu yoksa basit ofis işleri için mi? Bir başka uzmanlık alanı da profesyonel grafik çalışması ve görüntü işlemedir. Çünkü özellikle bu işlemler gerçek renkli monitörler gerektirir. Bu, özellikle profesyonel fotoğrafçılar için önemli bir rol oynamaktadır. Başka bir önemli uygulama, örneğin monitörü film akşamları için düzenli olarak kullanmak için tercih ediyor olabilirsiniz. Modern monitörlerin çoğu bu görevlerin bir çoğunu karşılamaktadır. Kullandığınız monitörün doğru bir ekranı varsa, bununla kolayca ofis işleri de yapabilirsiniz. Aynı şey hızlı tepki süreleri, G-Sync ve HDR ile pahalı bir oyun monitörü için de geçerli. Bunun için ödemek zorunda olduğunuz ek ücret, sadece ofiste kullanacaklar için gerekli olmayabilir.

Boyut

Önemli bir kriter, inç olarak diyagonal (görünür) ekranın uzunluğu yani monitörün boyutudur. Tabii ki, bu kullanılabilir alana bağlıdır. Buna ek olarak, fiyat boyutu arttıkça yükselecektir. 24 inçlik bir monitör 32 inçlik bir ekrandan daha pahalıya mal olabilir. Burada ürünün markası da önemli bir faktördür. Ayrıca kendi alışkanlıklarınızı da dikkate almalısınız: 34 inçlik bir modelle ofiste çalışıyorsanız ve bundan memnunsanız, ev ofisiniz için bu boyutta bir monitör düşünebilirsiniz.

Çözünürlük

Monitörlerin bir diğer önemli özelliği çözünürlüktür. Full HD’den (1.920 x 1.080 piksel) daha azı için makul bir argüman yoktur. Televizyonlara benzer şekilde, 4K monitörler de daha ucuz hale geliyor ve yeni bir ekran satın alan herkes en azından gelecekteki güvenlik için alanın etrafını daha fazla dikkate alıyor. WQHD standardına (Full Quad High Definition) göre çalışan Full HD ve 4K modelleri de vardır. Bu, 2.560 x 1.440 piksel çözünürlüğe dayanmaktadır. Genel bir kural olarak, monitörleri kendi çözünürlükleri ile çalıştırmak en iyisidir. Ekran çok küçük olursa, örneğin metinlerin okunması zorsa, işletim sistemi ekranı buna göre ölçeklendirebilir veya büyütülebilir.

Bağlantılar

Mevcut monitörlerde çeşitli bağlantı seçenekleri yer alır. En önemlisi elbette kendi PC’nizde veya dizüstü bilgisayarınızda bulunanlardır. Ancak, genellikle bir monitörde birden fazla bilgisayar çalıştırmak veya belki de bilgisayarın yanına bir dizüstü bilgisayar yerleştirmek istersiniz. Bu durumda, her zaman fişi değiştirmek zorunda kalmazsanız pratiktir. Ancak monitör istenen tipte birkaç bağlantı ile birlikte kullanılabilir.

Yukarıda anlatılan bilgilere göre kendinize en uygun monitörü seçebilir ve herhangi bir yardım almak isterseniz Mina Bilgisayar profesyonellerine danışabilirsiniz.